Serbian bishop: Situation in Kyiv is dangerous for other Local Churches too
Any Local Orthodox Church may face a problem similar to the Ukrainian church situation, but if it is properly resolved in Ukraine, it will be easier for others in the future, said the hierarch of the Serbian Orthodox Church, Bishop Stefan of Remesiana, in an interview with the “1Kozak” channel.
Vladyka Stefan noted that the situation in which the Ukrainian Orthodox Church finds itself affects the entire Orthodox world.
“I think that the Lord honored the Ukrainian Orthodox people that it is they who must now really respond as it should and preserve the Orthodox world,” said the Serbian hierarch.
If the situation here, in Kyiv, is resolved right, in a good way (and how it will turn out, we do not know now, but we hope that the Lord Himself will help), then it will be easier for the rest of the Local Churches. If it does not work out, there will be a big problem in the Orthodox world, which has not existed for 20 centuries”.
“The most important thing is that we do not fear anyone,” added the Bishop of Remesiana.
As reported, Bishop Stefan of Remesiana and other hierarchs from the Local Churches took part in the celebration of the Baptism of Rus’, together with the UOC.