Yermak: The Church in Ukraine will be devoid of Moscow influence
On 18 August, the head of the President's Office, Andriy Yermak, spoke out on religious issues on his Telegram channel. According to him, the Church in Ukraine will be devoid of Moscow influence.
"Since Soviet times, the Church in Russia and for Russia is the territory and ears of their special services. Russia today is the country that destroys temples in Ukraine. For them there is no God, no faith. This is a cover for murder and violence," he stated.
He believes that “beating people, threatening them on social networks, having the status of people's deputy is not normal”, and applies this definition to those MPs "who are ready to defend the influence of the Moscow Church."
"And this is not about freedom, but about something else. You shouldn't do such a thing – our society has already passed all the tests for unity. There will be no church schism here. Noe any threats," Yermak wrote.
As reported by the UOJ, Stefanchuk said that religious organisations will be given nine months to “break ties with the Russian Orthodox Church”.