Zelensky: Ukrainian Orthodoxy is freeing itself from "Moscow demons"
"Independence has many dimensions, each of which needs to be acquired to uphold comprehensive independence. This includes economic, energy, and spiritual independence of the Ukrainian people. And Ukrainian Orthodoxy today is taking a step towards liberation from the Moscow demons," Zelensky said, clearly referring to law 8371 passed by the Verkhovna Rada, which effectively bans the activities of the Ukrainian Orthodox Church.
As reported by the UOJ, on August 20, Zelensky specifically highlighted the "work of the Verkhovna Rada", stating that "a law on our spiritual independence has been enacted."