Consul of Ukraine to Montenegro supports protests against Serbian Church
Ukrainian Consul to Montenegro Mikhail Shmatov supported the protests against the enthronement of Metropolitan Joanikije of Montenegro and the Littoral of the Serbian Orthodox Church.
In his opinion, it goes about the formation of a nation and a state. And the situation in Cetinje, where representatives of nationalist movements and the schismatic “Montenegrin Church” protested with the flags and symbols of Montenegro, reminded him of the 2014 Maidan and the fight against the “Russian world” in Ukraine.
“By the way, this is another lesson for Ukraine. How the "Russian world" uses religion, sports, and anything else for its own purposes. Everything is politics when it comes to the aggressor country. We have to fight on every front,” the consul wrote on his Facebook page.
As reported, on September 5, 2021, the enthronement of Metropolitan Joanikije took place at the Cetinje Monastery of the SOC. Due to the protests and riots organized in Cetinje by representatives of nationalist organizations and supporters of President Milo Djukanovic, Patriarch Porfirije of Serbia and Metropolitan Joanikije were able to enter the territory of the Cetinje monastery only by helicopter and with the help of special forces. The protests against the enthronement of the Metropolitan of the SOC were publicly supported by the "hierarchs" and "priests" of the OCU.