Expert: Failure of the "Victory Plan" will be a "Golgotha" for Zelensky
The expert believes that the failure of the victory plan will be a disaster for Zelensky. Photo: screenshot UNIAN
President Volodymyr Zelensky will bear catastrophic political responsibility if his "victory plan" fails. This was stated by political expert Oleksandr Kharabin during the "Tema with Moseichuk" program.
"This will be Golgotha. He will be crucified. It will be his personal Golgotha if everything outlined in the plan does not come true," he said.
Kharabin believes that Ukraine has reached a critical point.
"The situation has reached the limit, after which it's either collapse, or the cross, or civil war. Or victory!" the expert said.
As previously reported by the UOJ, the Pope stated that war is a failure for those who consider themselves invincible.