Conference on primacy and conciliarity in the Church starts in Moscow
Cathedral of Christ the Savior in Moscow, where the conference is taking place. Photo: guruturizma.ru
On September 16, 2021, the conference "World Orthodoxy: Primacy and Conciliarity in the Light of the Orthodox Doctrine" began its work in Moscow, Patriarchia.ru reports.
The event takes place in the Sergievsky Hall of the Cathedral of Christ the Savior.
The conference was opened by the Primate of the Russian Orthodox Church, His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Rus.
“The topic, which we are starting to consider today, leaves no doubt about its importance and relevance. The state of affairs in the family of Local Orthodox Churches is of great concern. The situation in the Orthodox world can be assessed as precarious. The crisis is clearly evidenced by serious controversies among the Orthodox in terms of understanding the structure of Ecumenical Orthodoxy, notions of primacy and conciliarity, correlation of the canonical structure of the Church with acts in the field of church administration,” Patriarch Kirill addressed the audience.
The UOJ wrote that the conference will be held on September 16 and 17, with the participation of representatives of the ROC, the UOC and guests from other Local Churches. The purpose of the event is to create an interaction platform for theological discussion of the issues related to the nature and structure of the Church: primacy, conciliarity, autocephaly-granting procedure, etc.