Bishop Savva (Tutunov), Deputy Chancellor of the Moscow Patriarchate. Photo: app.nne.ru
"The upcoming Council of Bishops of the Russian Orthodox Church should assess the actions of the Patriarchate of Constantinople in the Orthodox world, but, in my personal conviction, Phanar is not just balancing on the brink of heresy and schism but has stepped completely beyond this line," Bishop Savva (Tutunov) of Zelenograd, Deputy Chancellor of the Moscow Patriarchate, wrote in his tg-channel.
The hierarch of the Russian Orthodox Church expressed the hope that the bishops and believers of the Patriarchate of Constantinople, who do not support Patriarch Bartholomew, will be able to resist his movement towards heresy and schism. “The only hope is that individual bishops, priests, dioceses, and laity will wake up to see the fatal path along which the residents of a small quarter in Istanbul are leading them. However, a disastrous false teaching must be called a disastrous false teaching,” wrote Bishop Savva.
As reported by the UOJ, even if the United States abandons the OCU, this project will continue to smolder, the hierarch of the Russian Orthodox Church believes.