Head of the OCU Epiphany Dumenko. Photo: pomisna.info
Sergei (Epiphany) Dumenko said in his sermon in Vorzel that his structure "has a canonical territory" and all parishes in Ukraine belong to the OCU.
Dumenko stressed that after receiving the Tomos, "the fight continues". The supporters of the OCU have a great responsibility and they cannot rest on their laurels, Epiphany believes, because not everyone has recognized the reality of the new structure yet and the fact that it "has its own canonical territory".
According to the head of the OCU, all parishes in Ukraine belong to his newly created structure. Dumenko called the Ukrainian Orthodox Church "a certain canonical anomaly" due to the fact that its believers do not recognize the claims of the OCU to all churches in Ukraine.
The idea that by the decision of the Phanar head all communities in Ukraine automatically began to belong to the OCU is not new for Dumenko.
As reported, in April of this year Epiphany already stated that the communities of the UOC belong to the OCU, although they do not want this, and the desire of believers to be in the Ukrainian Orthodox Church is “canonically wrong”.