Retribution is coming!: U.S. politician on justice for all persecutors of UOC
On January 20, 2025, during Donald Trump’s inauguration day, Catherine Whiteford, leader of the youth wing of the Republican Party, delivered a statement promising punishment for all persecutors of the Ukrainian Orthodox Church (UOC).
In her address, Whiteford noted that the inauguration of President Trump has filled people with hope, with many eagerly anticipating swift action from the administration.
“This moment is historic for a number of reasons, but more than anything I believe history will remember this as the moment when everyday American Christians finally had enough and took our country back, it is the beginning of the end for the illiberal godlessness which has reigned for too long in the Christian Wes,” she said.
According to Whiteford, “Trump's inauguration also serves as a ray of hope for suffering Christians around the world.”
“This is especially true for Orthodox Christians, whose persecution is an issue of key interest to the administration. Today, the United States reaffirms once more its role as the global defender of Christians; we are united behind the administration in this mission, and the tyrants of the world are being put on notice,” Whiteford emphasized.
“To those oppressing Christians, especially to those who are persecuting the faithful of the Ukrainian Orthodox Church, the UOC, I would like to deliver this message: Retribution is coming. If you stop the persecution and repent now, you may spare yourselves from the coming justice, but time is short,” the politician declared.
At the end of her address, she turned to Orthodox believers in Ukraine:
“Orthodox Ukrainians, faithful to the UOC, fear nothing! The Lord is with you, your time will come soon!”