UN says by 2050 the population of Ukraine could drop to 35 million
Ukraine is among the leading countries in terms of population decline and by 2050 the country's population may drop to 35 million, according to the UN Policy paper on Population Dynamics.
“The population of Ukraine is shrinking at one of the fastest-growing rates in the world and is likely to decline to 35 million by 2050,” the document says.
According to UN experts, the reasons for this rapid population decline are low fertility rates, high mortality rates and an increase in migration. Insufficient well-being and the lack of opportunities for women to combine careers and childcare remain some of the factors that prevent Ukrainians from having the desired number of children.
According to the UN, about a third of Ukrainians die before they reach the age of 65, and more than half of these deaths were preventable. According to rough estimates by UN experts, there are about 3 million Ukrainian workers permanently outside the country, and their number is likely to grow further.
The last time the population census in Ukraine was carried out in 2001. Then the population of the country was 48,240,902. According to the State Statistics Service, the population of Ukraine in October 2021 was 41,319.8 thousand people.
As previously reported, the Zoriany TV channel is launching a project on the problems of demography in Ukraine.