UOC announces number of parishioners at Cathedral assembly in Chernivtsi
On February 16, 2025, 4,506 parishioners participated in the assembly of the religious community of the Holy Spirit Cathedral of the Ukrainian Orthodox Church (UOC) in Chernivtsi, according to the press service of the Chernivtsi-Bukovyna Diocese on Telegram.
“For four hours, registration for the general assembly of the religious community continued inside the Holy Spirit Cathedral in Chernivtsi. After a joint prayer and the chanting of an akathist before the Pochaiv Icon of the Mother of God, a collective vote was held. 4,506 members of the religious community voted to remain within the Ukrainian Orthodox Church under the leadership of His Beatitude Metropolitan Onuphry,” the press service stated.
It was also emphasized that during the voting, “unknown individuals at Roman Hryshchuk’s rally, posing as a fake community of the cathedral, voted for a transition to the OCU.”
Previously, the UOJ reported that the Holy Spirit Cathedral community in Chernivtsi had reaffirmed its loyalty to the UOC.