Lawyer: U.S. needs to explain to Ukraine that banning UOC is unacceptable
Lawyer Bob Amsterdam, in a conversation with Tucker Carlson, stated that Americans must make it clear to the Ukrainian authorities that banning a Church is unacceptable.
"This law in Ukraine, Law 3894, is one of the most dangerous legislative acts I have ever seen," Amsterdam emphasized, also mentioning that the Estonian government is attempting to ban the Orthodox Church as well.
He argued that even if the UOC were not separate from Russia, a democratic state still cannot ban religious denominations.
"In a state based on the rule of law, you prosecute people who commit offenses. You do not ban a Church," the lawyer stressed.
Carlson supported his view. "If you start banning people’s religions, then how are you any better than what you claim to oppose?" he asked rhetorically.
Speaking about the U.S. Congress and House of Representatives, Amsterdam stated, "We want people to talk to the Ukrainians and simply explain to the Ukrainians that this law to ban our church is unacceptable – especially since we are paying for it."
Earlier, the UOJ reported that, according to Amsterdam, there is a person in Ukraine responsible for the destruction of the UOC and that the Ukrainian authorities hired a PR firm for $3.6 million to smear the UOC.