Boris Johnson urges Britons to be vaccinated, citing Scripture
In a video message, filmed in front of a Christmas tree in Downing Street, the British Prime Minister Boris Johnson urged his compatriots to receive a booster vaccine against the coronavirus as a token of the love for neighbour that Jesus Christ teaches, repots “The Guardian”. “That, after all, is the teaching of Jesus Christ, whose birth is at the heart of this enormous festival – that we should love our neighbours as we love ourselves,” he said.
The Prime Minister noted that it is too early to talk about the end of the pandemic, but many Britons could celebrate Christmas this year with more family members than last. "... this year you need a bigger turkey," Johnson joked.
On the eve of Christmas, there were fears the government might impose limits on socialising over the festive period in a bid to slow the spread of the highly transmissible Omicron variant, but ministers decided to wait and monitor the data.
In 2020, some parts of the country, including London, the home counties and the east of England, were placed under tier 4 restrictions just days before Christmas that meant a “stay at home” order was in place. Elsewhere, up to three households could gather, but only for a single day. This year, some regions will continue to vaccinate against COVID-19 even on Christmas Day.
Boris Johnson was baptized as a Catholic but rarely discusses his faith. From the biography of the politician, it is known that while studying at Eton, he converted to Anglicanism. Therefore, his wedding this spring in the Catholic Cathedral of Westminster caused bewilderment among his compatriots.