Ex-Foreign Minister: Kremlin will attack after a provocation in Kyiv Lavra
Former Minister of Foreign Affairs of Ukraine (2014-2019) Pavel Klimkin said in an interview with European Pravda that Russia is preparing provocations against the Church in Kyiv in order to create a pretext for its aggression.
“But for this (the attack on Kyiv – Ed.) to happen, a large-scale provocation is needed in the capital of Ukraine. It can be anything – for example, an attack on the Lavra or on Russian citizens during the cross procession. I'm sure these scenarios are being hatched. The Kremlin is doing well with scenarists,” Klimkin said.
When he was the Minister of Foreign Affairs, Pavel Klimkin spoke out against the Russian Orthodox Church, and also stated that it was he, not Petro Poroshenko, who was the main initiator of the idea of the OCU.