In connection with the start of Russia's "military special operation" in Ukraine, His Beatitude Metropolitan Onuphry addressed the citizens of Ukraine, reports the UOC Information and Education Department.
“Unfortunately, Russia has launched a military operation against Ukraine, and at this fateful time, I urge you not to panic, be courageous and show love for your Motherland and for each other. First of all, I call on you to intense repentant prayer for Ukraine, for our army and our people, I ask you to forget mutual strife and disagreements and unite in love for God and for our Motherland,” said the Primate of the UOC.
His Beatitude Onuphry noted that the Ukrainian and Russian peoples came from the same baptismal font, which means that such a fratricidal war has no justification.
“At this tragic hour, we express special love and support to our soldiers who stand guard and protect and defend our land and our people. May God bless and keep them safe!” said Metropolitan Onufry.