Slovak Prime Minister: Two genders should be enshrined in the Constitution
The Constitution of Slovakia should state that there are only two genders – male and female. This was once again stated by the Prime Minister of the Republic, Robert Fico, to local media, reports Eadaily.
“What is wrong with that? What contradicts common sense? If you want someone to feel like a lamp, or a chair, or a helicopter, or a dog, let them feel that way. But in the Constitution, we will only see two genders – male and female,” said the Prime Minister.
Robert Fico also noted that there was never a need to include this provision in the main law of the state before.
“Today, it seems, we have entered such a crazy time that we need to include in the Constitution of the Slovak Republic that one and one is two, and it is for this reason that such a serious amendment to the Constitution of the Slovak Republic has appeared,” Fico stated.
As reported by the UOJ, Robert Fico previously stated that he intends to enshrine in the Constitution of the Slovak Republic the provision recognizing only two genders.