Mariupol: Unidentified men in uniform rob cathedral and beat up UOC priest
A group of people in military uniforms and balaclavas have carried out an armed attack on the St. Nicholas Cathedral of the Ukrainian Orthodox Church in Mariupol, reports the official website of the Donetsk Eparchy "Donbass Orthodox".
Armed looters broke into the temple during the performance of the sacrament of Baptism by the priest.
"The armed men beat an employee, a security guard and a priest, took money from the church safe, food and household items, and also stole two cars of the clergy from the temple grounds," says the message on the eparchy’s website.
The cathedral staff could not identify the group as belonging to a particular type of armed formation as they were in a "state of shock".
As earlier reported, OCU adherents beat a priest and demolished the UOC prayer house in Novozhyvotiv.