Lviv Regional Council calls on Verkhovna Rada to ban UOC
On June 14, 2022, at a regular meeting of the Lviv Regional Council, the deputies adopted a statement in which they called on the state to legally ban the activities of the UOC across the territory of Ukraine. The statement was published on the official website of the regional council.
“We, the deputies of the Lviv Regional Council, realizing our responsibility to the voters of the Lviv region, consider the continued existence and activities of the UOC in Ukraine in general and in the Lviv region in particular to be unacceptable. Guided by the provisions of the Constitution of Ukraine, the laws of Ukraine <…>, we call on the state to legally ban the activities of the Ukrainian Orthodox Church,” the text of the statement reads.
Earlier, the UOJ reported that the majority of deputies did not appear at the meeting of the Rivne Regional Council, at which its head planned to ban the UOC.