Cherkasy sisters of mercy express support for Kyiv-Pechersk Lavra brethren
Sisters of Mercy of the Martha and Mary Convent of the Ukrainian Orthodox Church’s Cherkasy Eparchy. Photo: Cherkasy Pilgrim Sisters of Mercy of the Martha and Mary Convent of the Ukrainian Orthodox Church’s Cherkasy Eparchy. Photo: Cherkasy Pilgrim
The sisters of the Martha and Mary Convent hope that the holy relics and the Lavra will soon be returned to Orthodox believers.
The Sisters of Mercy of the Martha and Mary Convent of the Ukrainian Orthodox Church’s Cherkasy Eparchy recorded a message expressing their support for the brotherhood and residents of the Kyiv-Pechersk Lavra. The video was published on the Cherkasy Pilgrim Telegram channel.
According to them, the events that took place on Friday, March 28, have deeply shaken all faithful of the Ukrainian Orthodox Church.
“What is happening to our Church today resembles the actions of the communists in the 1920s. In our time, we must remember the words of the Apostle Paul, who said: ‘All who desire to live godly in Christ Jesus will suffer persecution.’ These words affirm that persecution is a sign of true Christian life,” they said.
Placing their hope in God’s will, the sisters expressed their belief that the holy relics and the Lavra will soon be returned to Orthodox believers.
“Holy saints of the Kyiv-Pechersk Lavra, pray to God for us!” the sisters concluded.
As previously reported by the UOJ, UOC Protodeacon and former MP Vadym Novynskyi commented on the effective state takeover of the Near and Far Caves of the Lavra and the work of the commission tasked with “examining” the relics of the Pechersk saints, stating that with their sacrilege in the Lavra, the authorities are bringing calamities upon the entire country.