The authorities to check legal status of UOC in Kyiv-Pechersk Lavra
Zelenskyy instructed to check on what basis the UOC is located on the territory of the Kyiv-Pechersk Lavra.
In his video message on December 1, 2022, President Volodymyr Zelenskyy stated that he ordered to "verify the existence of legal grounds and compliance with the conditions for the use by religious organizations of property located on the territory of the National Kyiv-Pechersk Historical and Cultural Reserve."
This was one of the decisions taken at the meeting of the National Security and Defense Council that day. Zelenskyy believes that with this decision, the state "guarantees Ukraine's spiritual independence."
Earlier, the UOJ wrote that Zelenskyy announced a bill to ban confessions associated with the Russian Federation.