03 December 2022 09:21
Zelensky intends to lead the people to complete spiritual independence. Photo: FB Zelensky Zelensky intends to lead the people to complete spiritual independence. Photo: FB Zelensky
The president said he would not stop halfway to spiritual independence, as his efforts are "strongly supported" by the people.
On December 2, 2022, Volodymyr Zelenskyy made a new statement on a religious issue in his traditional video message.
“The other day we took several steps to ensure the spiritual independence of our people. I see that people support these steps and do it very powerfully. That is not all. There will be more steps. Ukraine will never stop halfway again,” the President said.
Earlier, the UOJ wrote that the President’s Office informed against whom in the UOC sanctions were imposed.