Cabinet of Ministers dismisses head of State Ethnopolitics Olena Bohdan
On December 6, 2022, the Cabinet of Ministers dismissed the head of the State Ethnopolitics Olena Bohdan, MP Iryna Gerashchenko reports happily on her Facebook page.
"Finally! The Cabinet of Ministers has dismissed Olena Bohdan from the position of the head of the State Service of Ukraine on Ethnopolitics and Freedom of Conscience. A more odious and unprofessional appointment was hard to imagine. Nevertheless, the lady, who ideologically defended the Moscow Church, had patronage in the Ministry of Culture and dealt with religious issues. European Solidarity had long been pushing for Bogdan's release. Better late than too late," Gerashchenko wrote.