UOC cleric to “Quarter 95”: Have a joke at my war-wounded son's bedside
A UOC priest invited showmen of 'Quarter 95' to repeat insults and jokes at the bedside of his son who has been wounded in the war. Photo: censor.net A UOC priest invited showmen of 'Quarter 95' to repeat insults and jokes at the bedside of his son who has been wounded in the war. Photo: censor.net
Archpriest Georgy Lashin invited the comedians of "Quarter 95" to spit in his face and hit him on the right and left cheeks at the bedside of his son wounded in the war.
Archpriest Georgy Lashin responded to blasphemous jokes of the “Quarter 95” artists by inviting them to spit in his face, slap on the right and left cheeks for free and repeat all the offensive words said by the comedians to the UOC in a live broadcast. He wrote this in comments to Deacon Andriy Balan's Facebook post.
"I offer you to do this for free on only one condition – do it near my child's hospital bed. Do not fear, my son will not punish you, he had his arms shattered by an explosion in the war," Father Georgy wrote.
As reported, in the opinion of archpriest Oleksandr Klymenko, "Quarter 95" humiliated every UOC believer with their jokes.