27 January 2023 19:29
The Verkhovna Rada will pass the law banning religious organizations whose governing centres are located in the aggressor country in the second reading in March. Such a forecast was made by an MP of the “Servant of the People” party and head of the parliamentary Committee for Humanitarian and Information Policy, Mykyta Poturaev, reports ukranews.com.
"The horizon for considering the draft law as a whole is March. It seems to me quite realistic such a term," the MP said.
He reminded that there are two similar bills in the Rada: one of them (No. 8221) was proposed by an MP of the European Solidarity Party, Mykola Kniazhytsky, and the Cabinet of Ministers submitted the other one (No. 8371).
Poturaev said that his Committee has already recommended that the Parliament adopt Kniazhytsky's initiative as a basis but intends to recommend the government draft as well. One of the bills will be submitted to the Parliament for consideration. Also, one of the two documents may be created.
As earlier reported, Poturaev's colleague in the faction, Fedir Venislavsky, suggested that Bill No. 8371 would be passed at least in the first reading before the end of the winter.
The Legal Department of the UOC said that the draft law contradicts the Constitution, the rules of drafting regulations, national legislation and international law.