23 February 2023 10:40
The Security Service of Ukraine (SBU) has reported in response to a media query about the launched criminal cases against the church ministers.
The SBU said that since the beginning of the large-scale invasion of Ukraine by the Russian Federation, they opened about 60 cases against representatives of the Ukrainian Orthodox Church, reports Ukrinform.
"We report that there are currently registered almost sixty criminal proceedings against the requested category of persons and the court issued seven guilty verdicts," the SBU officials said.
As reported, earlier the GUR (the Defence Intelligence of the Ministry of Defence of Ukraine) reported that on February 16, 2023, during another exchange of prisoners, the Ukrainian side gave to the RF a priest convicted for seven years from the village of Yarova of the Horlivka Eparchy of the UOC, Archpriest Nikolai Zirka.