On March 2, 2023, the deputies of the Kyiv City Council adopted a number of decisions regarding the activities of the Ukrainian Orthodox Church. This was reported in the press service of the City Council of the capital.
In particular, 65 deputies condemned the activities of the UOC, accusing the Church of a number of state crimes.
Also, the UOC was forbidden to hold whatever events outside the temples, and the relevant departments were instructed to check communal property and land used by religious organizations.
“The activities of the UOC-MP create the prerequisites for hostility and intolerance towards other faiths and confessions, promote the spread of false information, promote the ideas of the ‘Russian world’ and do not recognize the unequivocal fact of the military aggression of the Russian Federation against Ukraine,” Vadym Vasylchuk, a member of the Holos faction, said.
According to him, the Kyiv City Council has already sent an appeal to the Parliament and the Government of Ukraine, in which they called for an "immediate" ban on the activities of the UOC.
As reported by the UOJ, the representative of the President of Ukraine in the Verkhovna Rada said the parliament would vote for a law to ban the UOC in the near future.