Metropolitan of Morphou: The new world order is tasked to cut the population
According to the Cypriot bishop, the world government is set to reduce the population on the planet in order to create a worldwide dictatorship and a single religion.
The leaders of the new world order are trying to reduce the population of the Earth so that people can be controlled and the religion of the Antichrist can be planted. This was stated by the hierarch of the Cypriot Orthodox Church, Metropolitan Neophytos of Morphou, in an interview with the Spasi i Sokhrani YouTube channel.
“There is a problem that the leaders of the new world order are trying to create: to make sure that there are no more reproductive men and women,” noted the bishop. “They want to reduce the population of the planet; they want the world population to be only 500 million people – so that they can be controlled. The computers will do the rest. They think that in this way they will be able to create a world dictatorship and a world religion – the religion of the Antichrist. This is what the world government is like.”
According to the metropolitan, in order to reduce the number of inhabitants of the Earth, the organizers of the new world order are destroying the environment and depriving people of healthy food.
“There will be problems with artificial earthquakes and fires. All this is done to destroy the environment. They want to destroy the seas. Today I read that butcher shops will be opened in Cyprus where they will sell artificial meat. <...> Your children will not eat normal foods. Even the meat will be artificial, technical. When Europe offers us to eat worms and cockroaches, we laugh, but this is already being legalized. For our children, this will become commonplace. This will be their McDonald's,” Vladyka said.
As reported by the UOJ, Metropolitan Neophytos of Morphou said that representatives of the new world order are trying to speed up the spread of enmity, fornication and occult teachings in the world. According to him, these sins are the spiritual cause of the wars being waged on the planet.