KDAiS Rector: We have nowhere to go from Lavra
The UOC hierarch urged the Ukrainian authorities not to allow the closure of the Kyiv Theological Academy.
KDAiS Rector, Archbishop Silvester (Stoychev) said that if UOC monks are kicked out of Kyiv-Pechersk Lavra, the educational process in the KDAiS will stop because the institution "has nowhere to move to", reports kdais.kiev.ua.
According to him, state officials, politicians, and MPs in their comments do not cover the problem of the further destiny of the KDAiS, which has been located on the territory of Kyiv-Pechersk Lavra for more than thirty years.
"If the Kyiv Theological Academy loses the right to use the buildings and facilities on the territory of the Kyiv-Pechersk Lavra, it will inevitably lead to the termination of the educational process, because we have nowhere to move to. So, one of the leading theological educational institutions in Ukraine, which has more than 400 years of history, can cease to exist," said the hierarch of the Ukrainian Orthodox Church.
Archbishop Silvester stressed that the Kyiv Theological Academy maintains all the educational buildings at its own expense.
"The buildings that now house the classrooms of the Kyiv Theological Academy (buildings 63 and 64) were given for use by the Church in an emergency condition. The Kyiv Theological Academy carried out general reconstruction in these buildings at its own expense," he added.
The rector reminded that since the beginning of the war, "the Kyiv Theological Academy has regularly provided assistance to the needy, refugees and displaced persons".
The hierarch of the UOC urged the Ukrainian authorities, "Ukrainian and world society and all concerned to prevent the destruction of the Kyiv Theological Academy".
As earlier reported, teachers of the KDAiS in different languages called on the world to protect the Lavra.