Podolyak: UN reports on violations of the rights of UOC are fiction
The adviser to the head of the OP called the UN a corrupt organization whose reports should not be paid attention to.
The Office of the President reported that the UN report on violations of the rights of believers of the UOC should not be paid attention, because this organization only thinks about making money. This statement was made by the adviser to the head of the OP Mykhaylo Podolyak on the air of Channel 24.
“The UN is not the platform that regulates conflict situations between states. Rather, the UN is a place where the UN bureaucracy makes good money on various conflicts and consciosly receives huge grants from Russia,” Podolyak said.
According to him, one should not pay attention to the UN resolutions regarding the violation of the rights of believers of the UOC, "because the democratic world clearly understands the fictitiousness of these reports."
“These reports are not taken into account. They don't suggest any consequences. It is clear that only the Russian Federation violates human rights in Ukraine. Everything Ukraine does is to protect its space, including the religious one, including getting rid of the influence of the UOC.”