A bill submitted to VR to terminate the agreement with Pochaiv Lavra
Mykyta Poturaev, Mykola Kniazhitsky, Yevhen Kravchuk, Rostyslav Pavlenko, Oksana Savchuk and three dozen other MPs propose to take away the Pochaiv Lavra from the UOC.
On April 3, 2023, a group of MPs registered in the Parliament a draft resolution “On the appeal of the Verkhovna Rada of Ukraine to the Cabinet of Ministers on the termination of the lease agreement for the Pochaiv Dormition Lavra with the Ukrainian Orthodox Church of the Moscow Patriarchate.”
The initiators of the project are Mykyta Poturaev, Mykola Kniazhitsky, Yevhen Kravchuk, Rostyslav Pavlenko, Oksana Savchuk and three dozen other parliamentarians.
The text of the document has not yet been published on the website of the Verkhovna Rada.
As reported by the UOJ, on March 22, the Ternopil Regional Council voted in favor of an appeal to the Prime Minister and the Ministry of Culture demanding to terminate the agreement with the UOC on the use of the Pochaiv Lavra.
On March 28, the “synod” of the OCU established a religious organization called the Pochaiv Holy Dormition Lavra of the Ternopil diocese of the Ukrainian Orthodox Church (Orthodox Church of Ukraine).