Ivano-Frankivsk Bishop of UOC Nikita beaten in Chernivtsi
Bishop Nikita of Ivano-Frankivsk and Kolomyia. Photo: davniyhalych.if.ua Bishop Nikita of Ivano-Frankivsk and Kolomyia. Photo: davniyhalych.if.ua
The police, who were called to the scene, did not apprehend the attacker and did not test him for alcohol or drug intoxication.
On April 10, 2023, in Chernivtsi, an unknown attacker beat Bishop Nikita of Ivano-Frankivsk and Kolomyia and a minor who was nearby, whose father and brother are fighting on the front line in the ranks of the Armed Forces of Ukraine. This was reported by the press service of the Chernivtsi-Bukovyna diocese of the UOC.
The attack on the bishop took place at about 22:00 near the Chernivtsi diocesan administration of the UOC.
The police, who were called to the scene, did not apprehend the attacker and despite the requests of witnesses, did not examine him for alcohol or drug intoxication.
According to the press service, there are facts that give reason to believe that the attack on the bishop was deliberate.
As the UOJ reported, on March 28, 2023, radicals seized the UOC Cathedral in Ivano-Frankivsk. At the same time, they attacked Bishop Nikita, knocking off his headdress.