Yelensky: Ukraine is country with greatest religious freedom in Europe
Demolition of the UOC church in Lviv. Photo: a screenshot of t.me/kozytskyy_maksym_official Demolition of the UOC church in Lviv. Photo: a screenshot of t.me/kozytskyy_maksym_official
According to Yelensky, the "dismantling" of the UOC should take place without violating the freedom of conscience and in accordance with Ukrainian laws.
The head of the State Service for Ethnopolitics and Freedom of Conscience, Viktor Yelensky, believes that Ukraine is the country with the greatest religious freedom in Europe.
In an interview with “Fakty”, Yelensky said that "in fact, Ukraine is the space of the greatest religious freedom in Europe".
However, he said, "when it comes to preventing a state commission from entering a state-owned space, it's certainly not about religious freedom".
He stressed that "the dismantling of the structures of the Moscow Patriarchate in Ukraine should take place without violating freedom of conscience, i.e. within the framework of Ukrainian legislation.