Bundestag MP urges PACE to investigate persecution of UOC in Ukraine
Persecution of the UOC is incompatible with Kyiv's intentions to join the European Union, a German MP said.
In Germany, Bundestag member of the Alternative for Germany party and PACE member Harald Weyel said in an interview with deutschlandkurier.de that the Parliamentary Assembly of the Council of Europe needs to investigate the actions of the Ukrainian leadership against the UOC.
"I demand that the Council of Europe start monitoring this development," he said.
The MP listed known cases of destruction of churches and abuse of shrines, attempts to interfere with the conduct of services, and added that these actions, in his view, are incompatible with Kyiv's intentions to join the European Union.
"The Ukrainian state is obviously against the Orthodox Church of the Moscow Patriarchate," added Harald Weyel, stressing the need for an investigation.