OCU announces joint liturgy with Lutherans at "European Trinity"
The OCU "priest" said that Orthodox Christians will be able to "receive Holy Communion" during a joint "service" with Lutherans.
"OCU priest" Yaroslav Bohodist has announced a joint "liturgy" with Lutherans at "European Trinity".
Yaroslav Bohodist, the rector of the community of St Nicholas of Myra in Hamburg, has invited his parishioners on Facebook "to a common festive liturgy with the Lutheran community" to be held on 28 May, the "European Trinity" day.
He said it would be possible to "confess" and "receive Holy Communion" during the "service".
As earlier reported, a joint "liturgy" of representatives of the "Ukrainian Orthodox Church in the Diaspora" and Lutherans was held in Hamburg's Lutheran St Andrew’s Cathedral on 25 December 2022.