OCU intent on getting UN-aided permission from RF not to register in Crimea
Meeting of representatives of the OCU and the UN in Kyiv. Photo: OCU Facebook page Meeting of representatives of the OCU and the UN in Kyiv. Photo: OCU Facebook page
Representatives of the OCU are trying to put pressure on Russia through the UN Security Council so as not to register its Crimean churces according to the RF laws.
"Metropolitan" of the Crimean and Simferopol Orthodox Church of Ukraine (and formerly the UOC-KP) Kliment Kushch turned to the UN Security Council to consider the activities of his structure on the peninsula without registration, which is required by Russian legislation.
At a meeting with representatives of the organization, Kushch complained that the service of any priest in Crimea, if it is not registered on the territory of the Russian Federation, is considered “illegal missionary activity”, and called it a violation of freedom of religion.
“Addressing the permanent members of the UN Security Council, this influential international organization, I would ask you to support Ukraine and bring up the issue of preserving the Orthodox Church of Ukraine in Crimea at a session of the UN Security Council,” the official page of the OCU in Facebook reports. “I appeal to the world community: help us preserve the Orthodox Church. Help us preserve Ukrainian society. Help return Russia to the legal field so that they fulfill international agreements."
Earlier, the UOJ wrote how Russian citizen Pavel Kushch ("Metropolitan" Kliment) and the Russian authorities have been sorting out the relationship in the courts for six years, while representatives of the OCU are trying in every possible way to create an image of a "persecuted Church" on the peninsula.