The release of 11 captured soldiers of the Armed Forces of Ukraine was carried out with the participation of the Deputy Prime Minister of Hungary.
On June 9, 2023, Hungarian Deputy Prime Minister Zsolt Semjén, in a comment to the Blikk resource, announced his participation in the transfer of 11 captured soldiers of the Armed Forces of Ukraine from Transcarpathia to the country.
Semjén refused to reveal the details of the operation, but stated that "these people owe their freedom to the Russian Orthodox Church." “This is my human and patriotic duty,” added the Deputy Prime Minister of Hungary.
At the same time, the Hungarian resource karpathir stated that the release of 11 Transcarpathians is connected with the mission of Pope Francis to release prisoners.
Earlier, the UOJ wrote that the Main Intelligence Directorate of Ukraine “did not confirm” the transfer of captured Ukrainians to Hungary with the participation of the Russian Orthodox Church.