The president promised new steps to sever "spiritual ties with the terrorist state."
On June 22, 2023, Volodymyr Zelensky announced new steps towards the "spiritual independence" of Ukraine. He announced this in an evening video message posted on social networks.
“Held a meeting on the spiritual independence of Ukraine. We continue the relevant work, and there will be new steps," Zelensky promised. “Obviously, there can be no spiritual ties with a terrorist state and those who justify the killing of Ukrainians and cover up evil.”
The President said, "We will reach the point where all kinds of dependence on Russia, which someone somewhere is trying to manipulate with, will be destroyed."
Earlier, the UOJ wrote that Tkachenko did not rule out the forced eviction of the UOC from the Kyiv-Pechersk Lavra.