Inna Sovsun stated that the temples of the UOC should either transfer to the OCU or the UGCC.
MP Inna Sovsun from the "Holos" party said in an interview on "Espreso" that in order to prevent Europe from being outraged by the persecution of the UOC, it is necessary to portray it as not a Church but a branch of the KGB. And she personally does so.
Discussing the fake news with the hosts that believers of the UOC in Krasyliv shouted "shame" to the relatives of a fallen warrior, Sovsun stated that the Church should be banned.
According to her, "we observe both the transitions of individual communities and many conflict situations", including the refusal of the Odesa City Council to terminate agreements with the UOC.
"If this process is not managed from above, it will turn into chaos on the ground," the MP said, claiming that UOC priests "work as spotters and incite people in eastern and western regions".
According to her, the notion that Europe will not understand the ban on the UOC is wrong. Sovsun said that this argument needs to be "worked on".
"In Europe, there is indeed sensitivity regarding this issue. But as soon as you start explaining to them that it is not a religious organization but a KGB branch thriving in Ukraine, then everyone essentially understands," said Sovsun, adding that "we simply need to deal with it".
The MP stated that temples should be taken away from the UOC not "selectively" but globally.
"If done selectively, it will always involve legal cases. Yes, property rights to specific objects can be reconsidered. But then the question arises, on what basis are we reconsidering this property right?" Sovsun complained.
According to her, "the issue of to whom this property should be transferred will also be complex. For some churches of the UOC-MP, there are questions about whether they should go to the OCU or the UGCC".
As earlier reported, according to Sovsun, due to the unwillingness of the Rada to ban the UOC, "people have to forcibly expel UOC priests" from their temples.