OCU cleric leads a female journalist to the altar of seized church
A woman leaves the altar of the Bila Tserkva Cathedral of the Ukrainian Orthodox Church. Behind her is Mykola Hopainych. Photo: screenshot t.me/pravoslavie A woman leaves the altar of the Bila Tserkva Cathedral of the Ukrainian Orthodox Church. Behind her is Mykola Hopainych. Photo: screenshot t.me/pravoslavie
The woman left the altar of the UOC Cathedral in Bila Tserkva, seized by representatives of the OCU, only after the believers expressed their indignation by her action.
On July 10, 2023, OCU cleric Mykola Hopainych led a TSN journalist into the altar of the seized UOC cathedral in Bila Tserkva.
In the video, which got in the possession of the UOJ, one can see a girl in blue jeans coming out of the near-altar (sacriston’s section – Ed.) room of the UOC cathedral in Bila Tserkva.
Behind the woman, at the door of the cathedral, stands the "priest" of the OCU, Mykola Hopainych, who led the seizure of the temple.
As eyewitnesses told the UOJ correspondent, the woman went inside after Hopainych. But when the believers began to protest, the police took her out of there, having organized security.