Bila Tserkva invader: We broke doors because UOC could damage the cathedral
Hopainych with a comrade after the seizure of the UOC cathedral. Photo: BCTV Hopainych with a comrade after the seizure of the UOC cathedral. Photo: BCTV
"Priest"-deputy of Bila Tserkva Mykola Hopainych, who led the seizure of the UOC cathedral, explained why his wards smashed the doors of the church with a sledgehammer.
Mykola Hopainych, a "priest" deputy of Bila Tserkva, said in a BCTV commentary that his wards smashed the doors with a sledgehammer and seized the UOC cathedral in order to "pray".
"At 6 o'clock in the morning, I, together with the priests of the OCU and some parishioners, entered the territory of the cathedral to perform the morning prayer," Hopainych said.
According to him, they began to break down the doors to the church because they were afraid that "unknown persons" inside the cathedral "might damage it." In the story of the television company, the doors of the cathedral, broken windows and stones on the floor of the church were shown destroyed by the OCU stormers.