OCU cleric discards Sergius of Radonezh because of UOC’s "fuzzy position"
St. Sergius of Radonezh is St. Sergius of Radonezh is "not suitable" for Chudynovych as a spiritual mentor. Photo: Chudynovych's Facebook page
Serhiy Chudinovich stated that St. Sergius of Radonezh "is not a good role model" for him.
OCU "priest" Serhiy Chudinovich said on Facebook that he refuses to honor his heavenly patron, St. Sergius of Radonezh, because he is "not a good role model" for Chudinovich.
“I will not celebrate my name day today (July 18 – Ed.) because this saint is not suitable for me as a spiritual mentor,” Chudinovich said.
As an argument, the "priest" of the OCU stated that the actions of the monk remind him of the UOC.
“Kulikovo field, Dmitry Donskoy and his blessing on the feat of arms, warrior monks Peresvet and Osliablia (Osliabia – Ed.), what hagiography tells about, by the way, there are a lot of questions for it – I don’t like all this, it reminds me the position of the modern Church in Ukraine, which defiantly does not renounce Moscow,” said Chudinovich.
According to him, “because of the unclear position of the pro-Russian church in Ukraine, today I do not want to celebrate the day of memory of Sergius of Radonezh as my heavenly patron and as someone who is not a good role model for me.”
“I turn to him. Let him, if he wants, pray to God for me, but I decided so. I will keep his icon, because it is a family heirloom, but let Sergius of Radonezh forgive me, now I will have a name day on October 7,” concluded Chudinovich.