Metropolitan Theodosiy of Cherkasy and Kaniv in court. Photo: cherkasy.church.ua Metropolitan Theodosiy of Cherkasy and Kaniv in court. Photo: cherkasy.church.ua
According to the court's ruling, the head of the Cherkasy Eparchy of the Ukrainian Orthodox Church will remain under house arrest for another two months.
On July 24, 2023, the Sosnivsky District Court of Cherkasy extended the round-the-clock house arrest of Metropolitan Theodosy of Cherkasy and Kaniv, reports the press service of the Cherkasy Eparchy of the UOC.
The judge rejected the petition of the bishop's defence to change his pre-trial restriction.
According to the court ruling, the bishop will remain under arrest for two more months – until 21 September 2023.
As reported, Metropolitan Theodosy has been under 24-hour house arrest since 12 April 2023. He is accused of committing offences under Part 2 and Part 3 of Article 436-2 of the Criminal Code of Ukraine (justification, recognition of lawfulness, denial of the armed aggression of the Russian Federation against Ukraine, glorification of its participants) and Article 161 (violation of equal rights of citizens based on their religious affiliation and religious beliefs).