Carlson: Gospel does not approve of bombing children
The American TV host criticized a "Christian leader" who advocated for the need to supply cluster bombs to Ukraine.
American journalist Tucker Carlson talked about his conversation with a "Christian leader" who proposed increasing the supply of cluster bombs to Ukraine. He shared this during his speech in Florida, which was published on Carlson's YouTube channel.
The journalist mentioned that he had read all four Gospels and nowhere in any of them there is “a call for shower cluster bombs on the children".
“I'm not a theologian but I'll say the overriding message of the New Testament is to bring peace. That's what it says. But this person with a straight face got almost weepy at the prospect that the government that’s imprisoning Christians doesn’t have enough missiles and tanks, which may be a fair position, but it’s not a legitimate position for a self-described Christian leader. I'm sorry it's disgusting," said Carlson.
As reported, Tucker Carlson said that the persecution by the Ukrainian authorities of the UOC clergy is a barbaric thing.