UOC to continue celebrating Christmas on 7 January
The UOC celebrates Christmas on 7 January. Photo: vz.ua The UOC celebrates Christmas on 7 January. Photo: vz.ua
The UOC spokesperson is confident that the vast majority of Ukrainians of various denominations will celebrate Christmas as they have done before.
Chairman of the Synodal Information and Educational Department of the UOC, Metropolitan Clement (Vecheria), said that the UOC will continue celebrating Christmas on 7 January.
Despite the law signed by President Volodymyr Zelensky on moving Christmas celebrations to 25 December, the UOC will continue celebrating Christmas on 7 January.
In a comment to the “Strana” website, Metropolitan Clement said,"In Ukraine, 25 December has been a day off for several years."
"Every year, travelling through the streets of our cities on this day, there was almost nothing at all to remind us of the holiday," the hierarch noted.
He is sure that "it is absolutely guaranteed, and the vast majority of Ukrainians of the most different denominations will meet the future Nativity of Christ as they did before".