30 August 2023 12:44
The head of the Phanar with representatives of the conference The head of the Phanar with representatives of the conference "Partnership in Action: Towards One Earth, One Family, One Future." Photo: fosfanariou.gr
Patriarch Bartholomew believes that the Ecumenical Patriarchate plays a leading role in the inter-Christian and inter-religious dialogue.
On August 29, 2023, the head of the Ecumenical Church, Patriarch Bartholomew, stated that the Phanar plays a leading role in promoting dialogue between Christianity, Judaism and Islam, reports the website fosfanariou.gr.
During a meeting with participants of the conference "Partnership in Action: Towards One Earth, One Family, One Future", Patriarch Bartholomew spoke about "Christian values as an effective means of addressing contemporary global challenges".
"This is an essential part of our own ministry and mission in the modern world, where we promote inter-Christian and inter-religious dialogue, religious tolerance, religious freedom and a culture of solidarity in a time of turmoil, division and war," noted the head of the Phanar.
He noted: “The Ecumenical Patriarchate takes the lead in promoting inter-Christian dialogue, but also dialogue between Christianity and the other two monotheistic religions, Judaism and Islam."
As reported, prayers are being offered at the Phanar for Hagia Sophia's restoration to a place that welcomes all people.