In Germany, custody can be withdrawn for refusal to change a child's gender
German parents who categorically reject their child's gender identity may also be deprived of parental rights.
Germany has passed a "self-determination law" that allows children to officially change their gender even against the will of their parents, reports apollo-news.net.
According to the law, Parents who refuse to change their child's gender can have their custody taken away.
Children from the age of 14 can change their gender. If parents disagree, "the family court replaces the consent," the resource writes.
The "family court" is also authorized to withdraw custody of a parent if they do not agree to the gender change.
Furthermore, if a parent categorically rejects their child's gender identity, they may also be deprived of parental rights.
As reported, Spain has simplified legal gender change and access to abortions for individuals aged 16 and above.