Union of Writers member threatens on FB to take away UOC temple in Lutsk
The Cathedral of All Saints of the Volyn Land. Photo: a screenshot from Yevgeny Sribny's Youtube channel The Cathedral of All Saints of the Volyn Land. Photo: a screenshot from Yevgeny Sribny's Youtube channel
A woman on Facebook said that she wants to take away the Cathedral of All Saints of the Volyn Land after its completion.
Elia Formaniuk, a member of the Volyn organization of the National Union of Writers of Ukraine, announced on the Facebook social network her intention to take away the UOC Cathedral of All Saints of the Volyn Land in Lutsk after its completion.
She wrote about this in a comment under her publication about the parking lot near the cathedral in the group "Our Lutsk".
“Let them build, then we will take it away,” this is how Formaniuk commented on the question of why “enemy churches” are being built in Lutsk.
In response to her comment, user Viktor Matveychuk asked her a question: “I wonder who you think you are: a journalist, a patriot or a raider (criminal). Or is it 3 in 1 in you ”, but he did not receive an intelligible answer.
Union of Writers member threatens on FB to take away UOC temple in Lutsk фото 1
A screenshot of Elia Formaniuk's Facebook comment
As reported, the rector of the UOC temple in Lutsk had to fight off attacks on the social network because of the legal parking.