Hinting: Justice Ministry on difficulties in determining Met Pavel’s guilt
To determine the "collaborationism" of Metropolitan Pavel, experts need to interpret his statements and determine what he meant.
Deputy Minister of Justice Andriy Haichenko, during a television marathon, explained the technology by which law enforcement should prove the guilt of Metropolitan Pavel, reports UNN.
Haichenko, even before the court's decision was announced, confidently referred to the Lavra abbot, Met. Pavel, as a "collaborator", but he said that in criminal investigations, specialists "conduct expert examinations of statements to identify signs of collaborationism."
"They speak in hints, avoid direct answers. In informal conversations, they communicate with gestures and wink. Everyone understands that all these so-called VIP collaborators know they can be recorded, and documented, and they try to continue their collaborationist activities without being detected," Haichenko stated.
According to him, to prove the abbot’s guilt, linguistic experts and psychologists, who will interpret the words of the Metropolitan in their own way, should be involved.
"Investigators from the Security Service of Ukraine or another law enforcement agency appoint an examination of specific statements in the Ministry of Justice's research institution for forensic examination. A transcript is provided; he said one thing, and the interlocutor said another. Then, the expert, on the Ministry of Justice's form, describes what the collaborator meant by these statements and whether these statements contained calls for changes in the state structure, manifestations of collaborationism, working for the aggressor, etc. This document is then submitted to the court, and the judge analyzes it," Haichenko explained.
As earlier reported, the Lavra abbot’s lawyer explained who and how made bail for Metropolitan Pavel.