MinCult tells what will happen to UOC clergy and churches after the ban
Aсting Minister of Culture and a temple in Ivano-Frankivsk seized by the OCU using tear gas. Photo: 24tv.ua Aсting Minister of Culture and a temple in Ivano-Frankivsk seized by the OCU using tear gas. Photo: 24tv.ua
The acting Minister of Culture said that the priests of the UOC “have the right to come under the supremacy” of Dumenko.
The acting Minister of Culture of Ukraine, Rostyslav Karandeev, explained what would happen to the clergy and property of the UOC after the draft law banning the Church was signed by President Zelensky.
Karandeev stated that the UOC priests have long been offered to switch their allegiance to the Orthodox Church of Ukraine (OCU), and they still have the right to do so.
The fate of the properties and territories used by the UOC will be determined after the state reclaims them. For example, this was the case with the Kyiv-Pechersk Lavra.
"In the future, we will consider its fate, including its involvement in religious rituals and ensuring the continuation of monastic life on this holy territory," Karandeev emphasized.
Previously, philosopher Andriy Baumeister expressed the view that the ban on the UOC is not just a mistake; it's a failure of Ukraine's domestic policy.