Dumenko: OCU will seek transfer of Kyiv-Pechersk and Pochayiv Lavras
The head of the OCU claims his structure does not want hostility and confrontation but takes all necessary steps to seize Kyiv-Pechersk and Pochayiv Lavras from the UOC.
On December 24, 2020, the head of the OCU, Epiphany Dumenko, said that his structure would seek to transfer the Pochayiv and Kyiv Pechersk Lavras to its disposal. Dumenko announced this on his Facebook page.
According to the head of the OCU, “the shrines of the Ukrainian people, such as the Pochayiv and Kyiv-Pechersk Lavras, are under the control of those who have their own ruling center in the aggressor country,” and “it depends on the state whether to transfer them to the Orthodox Church of Ukraine or not."
Dumenko assures that his structure, which has seized more than 120 churches from the canonical Church, does not want enmity and confrontation, but “only justice and peace,” and sooner or later the issue of transferring the Lavras to the OCU “must be resolved peacefully”.
The head of the newly created organization noted that "we, as a Church, are taking all of the necessary steps to ensure that this does not go into oblivion."
Earlier, the UOJ wrote that the "honorary patriarch" of the OCU Filaret Denisenko advised on how to take away the Lavras from the Ukrainian Orthodox Church.